Anna Smoleńska – autorka znaku Polski Walczącej
Znak Polski Walczącej opracowała i zgłosiła na konkurs Komendy Głównej AK harcerka Szarych Szeregów Anna Smoleńska. Niemal równo rok później, 19 marca 1943 roku, została zabita przez Niemców w Oświęcimiu.
W 1942 roku Biuro Informacji i Propagandy Komendy Głównej AK ogłosiło konkurs na znak, który można by malować na murach miast jako symbol oporu wobec niemieckiego okupanta. Zgłoszono 27 propozycji, a za najlepsze uznano dwie: „Kotwicę” oraz „Skrzyżowane miecze grunwaldzkie”. Ostatecznie biorąc pod uwagę wymowę patriotyczną oraz łatwość wykonania zwyciężyła „Kotwica”. Autorką była instruktorka harcerska Anna Smoleńska ps. „Hania”.
Pierwszy raz na murach Warszawy znak Polski walczącej pojawił się 20 marca 1942 roku. Malowali go, w ramach małego sabotażu, harcerze z grupy „Wawer”. Aby podnieść ducha rodaków umieszczano ów znak w miejscach dobrze widocznych zarówno dla Polaków, jak i okupantów: na murach, tablicach ogłoszeniowych, słupach elektrycznych i na przystankach tramwajowych. Janek Bytnar ps. „Rudy” wsławił się namalowaniem „Kotwicy” na postumencie pozostałym po Pomniku Lotnika, znajdującym się wtedy, w tzw. dzielnicy niemieckiej, na placu Unii Lubelskiej.
W czerwcu 2014 roku Sejm uchwalił ustawę o ochronie Znaku Polski Walczącej. Zgodnie z art. 1 ustawy znak, będący symbolem walki polskiego narodu z niemieckim agresorem i okupantem podczas II wojny światowej, stanowi dobro ogólnonarodowe i podlega ochronie należnej historycznej spuściźnie Rzeczypospolitej Polskiej.
źródło:
http://niezalezna.pl/77899-rocznica-zamordowania-autorki-polski-walczacej,