Uroczysta inauguracja obchodów Tysiąclecia Królestwa Polskiego
11 listopada w Operze Krakowskiej odbyła się uroczysta inauguracja obchodów jubileuszu Tysiąclecia Królestwa Polskiego z udziałem parlamentarzystów, przedstawicieli samorządu województwa, duchowieństwa, a także świata nauki i kultury. W wydarzeniu uczestniczyli marszałek Łukasz Smółka, Iwona Gibas z zarządu województwa, prof. Jan Tadeusz Duda – przewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego, Jadwiga Wójtowicz – wiceprzewodnicząca Sejmiku Województwa Małopolskiego oraz radni województwa: Kazimierz Barczyk, Grzegorz Biedroń i Piotr Dziurdzia.
Specjalny list do uczestników uroczystości w imieniu wicepremiera, ministra obrony narodowej Władysława Kosiniaka-Kamysza odczytała Lucyna Gajda, Dyrektor Generalny Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie.
Niespełna tysiąc lat temu w Katedrze Gnieźnieńskiej król Bolesław Chrobry nałożył na swoją głowę koronę. Koronę, która oznaczała, że stajemy się suwerennym państwem, że nasza suwerenność została uznana przez społeczność Europy. Od tego momentu mamy prawo samodzielnie kształtować swoją przyszłość. Mając na względzie doniosłość tego wydarzenia Sejmik Województwa Małopolskiego 26 lutego tego roku podjął uchwałę o ustanowieniu roku 2025 rokiem Tysiąclecia Królestwa Polskiego.
– podkreśla prof. Jan Tadeusz Duda, przewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego.
Jubileusz Tysiąclecia Królestwa Polskiego przypada w przyszłym roku, ale już dziś rozpoczynamy obchody tego wyjątkowego wydarzenia. Chcąc podkreślić jego znaczenie w lutym tego roku Sejmik Województwa Małopolskiego przyjął specjalną deklarację. Wskazał w niej znaczącą pozycję Małopolski, jako „matecznika” polskiej kultury, historii i duchowości
– zaznacza marszałek Łukasz Smółka.
Muzyczny spektakl pokazujący drogę tożsamości Polaków przez epoki: od koronacji, po współczesność był prawdziwą ucztą dla melomanów. Pełną mozaikę hymnów i emblematycznych utworów znanych nam z różnych etapów historii Królestwa i Rzeczpospolitej Polskiej zaprezentował balet, chór i orkiestra Opery Krakowskiej pod batutą Piotra Sułkowskiego.
Przygotowane widowisko nawiązywało m.in. do zwycięstw, powstań, duchowości, wojen i kluczowych wydarzeń historycznych, które tworzyły i nadal tworzą polską tożsamość na przestrzeni tysiąca lat: od koronacji w 1025 roku.
Projekcje i choreografia nawiązywały do epok i ich kluczowych wydarzeń i stolic Polski od Gniezna przez Kraków, Poznań, Chełm, Lublin i Warszawę. Nie zabrakło także muzycznych propozycji chorałów, hymnów, pieśni i ich symfonicznych wersji od Bogurodzicy przez Boże coś Polskę po Mury czy IX symfonię Beethovena, czyli Hymn zjednoczonej Europy.
Więcej o obchodach Tysiąclecia Królestwa Polskiego można znaleźć w specjalnym serwisie poświęconym Jubileuszowi.
Tekst i zdjęcia: malopolska.pl